„ … jedno słońce nam przyświeca, jeden grad niszczy nasze łany i jedna ziemia kryje kości przodków naszych.” J. Korczak
Dzień 3 października był dla kas szóstych prawdziwą żywą lekcją historii. Nasi uczniowie odwiedzili miejsca upamiętniające ważne wydarzenia historyczne, które miały miejsce w regionie.
Głównym celem wyjazdu było Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince. Miejsce to upamiętnia karny obóz pracy oraz obóz zagłady, wybudowane przez Niemców w czasie II wojny światowej. Według obliczeń zginęło tutaj co najmniej 800 tys. Żydów z Polski, Austrii, Belgii, Bułgarii, Czechosłowacji, Francji, Grecji, Jugosławii, Niemiec i dawnego Związku Radzieckiego. Ludzie pracowali tutaj w warunkach głodu i terroru. Uśmiercano ich „metodą przemysłową” w komorach gazowych. Na terenie symbolicznego cmentarza obozu zagłady znajduje się jedyne imienne upamiętnienie: Janusz Korczak (Henryk Goldszmit) i Dzieci.
Nasi uczniowie odwiedzili również mogiłę powstańczą w Węgrowie, gdzie 3 lutego 1863 r. rozegrała się jedna z  największych bitew Powstania Styczniowego oraz pomnik ku czci ks. Stanisława Brzóski, dowódcy ostatniego oddziału powstańczego na Podlasiu.
We wszystkich  miejscach pamięci przedstawiciele klas złożyli biało-czerwone kwiaty i zapalili znicze w imieniu całej społeczności Szkoły Podstawowej w Mrozach.

 

 

 

 

 

 

E. Grabarczyk. I. Jagodzińska, R.Malka