Na zaproszenie biblioteki szkolnej  12 grudnia br. przybyła do naszej szkoły Pani Małgorzata Strękowska-Zaremba – pisarka, dziennikarka, autorka podręczników oraz wielu książek dla dzieci i młodzieży, m. in. pełnych humoru „Detektywa Kefirka”, „Okropnego Maciusia” i „Filipka”. Wielokrotnie nagradzana, otrzymała jedną z najważniejszych polskich nagród w dziedzinie literatury dla dzieci i młodzieży: Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Wybitnym osiągnięciem autorki w br. było umieszczenie utworu „Dom nie z tej Ziemi” na Liście Białych Kruków czyli  wśród 200 najlepszych książek dla dzieci na świecie w roku 2018.

Temat spotkania autorskiego brzmiał: „Detektyw, tajemnica, zagadka”. Na wstępie pisarka opowiedziała dzieciom o początkach literatury detektywistycznej oraz przytoczyła różne ciekawostki z historii kryminalistyki. Zaproszeni uczniowie z klas  trzecich  i czwartych wraz z nauczycielami  mieli okazję sprawdzić, jakie mają zdolności i czy posiadają predyspozycje do wykonywania zawodu detektywa. Wiele emocji przysporzyło rozwiązywanie zagadek detektywistycznych przygotowanych przez autorkę oraz zdjęcia „osobliwych” miejsc opisanych w książkach.

W drugiej części uczniowie zadawali pytania, a następnie ustawiła się długa kolejka po autografy. W imieniu dyrekcji szkoły, uczniów i nauczycieli Mateusz Chróst pięknie podziękował p. Małgorzacie za przybycie do naszej placówki i wręczył na pamiątkę spotkania książkę o Mrozach. Myślimy, że był to trafiony upominek, gdyż pisarka gościła w naszym miasteczku po raz pierwszy.

Radzie Rodziców dziękujemy za sfinansowanie tej niezwykłej lekcji literackiej, w której uczestniczyła 100. osobowa grupa uczniów.

Ewa Grabarczyk i Renata Malka