Pasją nauczyciela informatyki Pana Wiesława Grabarczyka jest kolekcjonowanie starych radioodbiorników, o czym wiedzą wszyscy w naszej szkole. Pani dyrektor Renata Kuligowska zaproponowała, żeby nauczyciel zorganizował wystawę swoich zbiorów. Wspólnie doszli do wniosku, że najlepszą okazją będzie Dzień Babci i Dziadka, który jest w naszej szkole uroczyście obchodzony na przełomie stycznia i lutego. W związku z tym od 31 stycznia do 2 lutego br. w głównym holu szkoły miała miejsce wystawa pt. „Dawnych wspomnień czar”, na której zostało wystawione: około 50 radioodbiorników, kilka gramofonów i magnetofonów oraz kilkanaście aparatów telefonicznych. Najstarszy radioodbiornik DETEFON pochodził z 1932 r. Nie zabrało też sztandarowych radioodbiorników typu „Pionier”, „Figaro”, „Poemat”, „Bolero” itp.
Około 80 % z wystawionych eksponatów zostało naprawionych elektrycznie, elektronicznie i przywróconych do „drugiego życia” przez Pana Grabarczyka. Zwiedzający wystawę uczniowie, nauczyciele, rodzice i dziadkowie mieli okazję posłuchać radia i zapomnianych płyt pocztówkowych z największymi przebojami minionych lat. W zbiorach naszego nauczyciela wyeksponowane zostały również fabryczne sztorcowe klucze radiotelegrafisty oraz autorski generator m.cz. Wydrukowane symbole alfabetu Mors’a pozwoliły zwiedzającym na sprawdzenie swoich umiejętności w zakresie nadawania i odbierania znaków tego alfabetu. Było to szczególnie miłe dla dziadków, którzy podobnie jak Wiesław Grabarczyk w zasadniczej służbie wojskowej byli radiotelegrafistami.
Zwiedzającym wystawę uczniom z poszczególnych klas Wiesław Grabarczyk demonstrował podstawowe umiejętności nadawania i odbierania alfabetu Morse’a. Wiele pytań wśród uczniów wzbudzały aparaty telefoniczne MB tzw. na korbkę. Dzieci były bardzo ciekawe, jak takim aparatem wybierało się konkretny numer telefoniczny. Na te pytania uzyskiwały precyzyjną odpowiedź techniczną. Trochę trudno było im to zrozumieć, ponieważ nasi uczniowie to już inne pokolenie. Dlatego też autor wystawy-kolekcjoner podjął decyzję, że przy okazji najbliższej imprezy szkolnej z udziałem rodziców i dziadków, zainstaluje ręczną łącznicę telefoniczną i kilka aparatów MB ze swoich zbiorów. To przeniesie naszych uczniów i ich gości w świat łączności telefonicznej sprzed 50. lat. W organizację tej wystawy aktywnie włączyła się biblioteka szkolna.
Renata Malka i Ewa Grabarczyk