XIV Ogólnopolski Zlot Bractwa Szkół im. Romualda Traugutta odbył się w dniach 16-17 maja br. w Żelechowie. Gospodarzem Zlotu była po raz drugi Szkoła Podstawowa im. R. Traugutta. Naszą szkołę reprezentowała delegacja w składzie: Mikołaj Adamski – chorąży, Maja Kiełczewska i Ludwika Igańska – asysta, Pani dyrektor Renata Kuligowska i nauczycielki Panie Ewa Grabarczyk i Agnieszka Zając.

Zlot rozpoczął się uroczystą mszą świętą w kościele parafialnym pw. Najświętszej Marii Panny. W Miejskim Domu Kultury wszystkich uczestników tej niezwykłej uroczystości  serdecznie powitała Pani dyrektor Elżbieta Odalska.

Zarówno wygłoszona homilia w kościele, jak i  program artystyczny w wykonaniu młodzieży oraz przemówienia zaproszonych gości nawiązywały do pobytu Traugutta w Żelechowie w latach 1845-1853. Pani dyrektor Renata Kuligowska odczytała pozdrowienia  od Burmistrza Mrozów Pana Dariusza Jaszczuka, a także przypomniała iż I Ogólnopolski Zlot odbył się w Szkole Podstawowej w Mrozach w 2006 r., udziałem prawnuka Traugutta płk Andrzeja Juszkiewicza.

Jak co roku obradowała Kapituła Bractwa, która podsumowała pracę wychowawczo-patriotyczną  za ostatni rok i podjęła uchwałę, że w przyszłym roku spotykamy się na XV Zlocie w Potoku Stanach. Drugi dzień upłynął nam na zwiedzaniu Ratusza Miejskiego, gdzie Pan Burmistrz przyjął nas bardzo gościnnie, następnie udaliśmy się do pobliskiej Woli Okrzejskiej do Muzeum Henryka Sienkiewicza. Po uroczystym pożegnaniu i obiedzie, pełni głębokich wrażeń i szczęśliwi, że Bractwo im. Traugutta trwa nieprzerwanie 14 lat, wróciliśmy do domu.

 

Ewa Grabarczyk i Agnieszka Zając