12 maja br. w Szkole Podstawowej im. Romualda Traugutta w Mrozach odbyło się spotkanie autorskie  z pisarzem Wiesławem Budzyńskim, który jest absolwentem naszej szkoły  i Liceum Ogólnokształcącego w Mrozach.
Wiesław Budzyński jest też dziennikarzem, reporterem, autorem licznych publikacji o tematyce historyczno-literackiej. To także biograf Krzysztofa Kamila Baczyńskiego  i Brunona Schulza. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Kapituły Gwiazdy Wytrwałości. Laureat wielu nagród i odznaczeń. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Polonia Restituta, medalem „Zasłużony dla Warszawy”. Autor wielokrotnie wznawianej „Miłości i śmierci Krzysztofa Kamila”, „Testamentu Krzysztofa Kamila”, „Szulza pod kluczem, Miasta Schulza a także ostatnio wydanych: „Śladami Baczyńskiego” „Uczniowie Schulza” oraz najnowszej „Miasto Lwów”. Książki Wiesława Budzyńskiego są dobrze znane czytelnikom. Stanowią bestsellery literatury faktu.
Na zaproszenie bibliotekarek p. Ewy Grabarczyk i Renaty Malki przybył do „swojej szkoły”, w towarzystwie kolegi ze szkolnych ławek p. Zbigniewa Pawlukowskiego. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas piątych i szóstych z nauczycielami i p. dyrektor Renata Kuligowska. Pan Budzyński niezwykle barwnie opowiadał o swoich latach szkolnych, spędzonych w murach tej szkoły, o nauczycielach, o tym, że dużo czytał i bardzo dobrze się uczył. Później opowiedział  swoją drogę zawodową, o wielkiej fascynacji poezją Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. W drugiej części spotkania odpowiadał na pytania uczniów, udzielając wyczerpujących odpowiedzi, okraszonych rozległą wiedzą historyczną. Za ciekawe pytania i trafne odpowiedzi niektórzy uczniowie otrzymali książki z dedykacją autora. W imieniu wszystkich uczniów i nauczycieli,  Marysia Kąca i Filip Soszyński podziękowali Panu Budzyńskiemu za wspaniałą lekcję języka polskiego i historii jednocześnie, bukietem kwiatów i oprawionym zdjęciem szkoły, a  Pani dyrektor  wręczyła zaproszenie  na uroczystość nadania Nowego Sztandaru, która odbędzie się 18 czerwca.
Na koniec pobytu Pan Wiesław Budzyński  z wielkim wzruszeniem zwiedził szkołę, a na koniec wpisał się do Kroniki dziękując za zaproszenie i możliwość odwiedzenia „swojej szkoły” po 52 latach.

 

 

Ewa Grabarczyk i Renata Malka