Rok 2018 jest szczególnym rokiem w historii naszej Ojczyzny. To właśnie 100 lat temu Polska, po 123 latach niewoli, odzyskała  niepodległość. Ten uroczysty moment chcieli uczcić uczniowie klas czwartych z rodzicami i wychowawczyniami.

10 października wybrali się na wycieczkę  do miejsc pamięci  na terenie naszej  gminy. Zwiedzanie  rozpoczęli od pomnika księdza Kazimierza Fertaka  przy kościele w Mrozach, a następnie  pojechali autokarem do Grodziska, Guzewa i Kuflewa, gdzie zapalili znicze i oddali hołd poległym żołnierzom. Przewodnikiem po tych miejscach  była p Kamila Juśkiewicz, która bardzo ciekawie i interesująco opowiadała historie związane z miejscami, które odwiedzili uczniowie.

Kolejnym punktem świętowania była wieczornica w dniu 18 października .Gościem specjalnym tej wieczornicy była p Filomena Rucińska –Perycz-żołnierz AK, sanitariuszka oraz p .Kamila Juśkiewicz. Uczniowie klas czwartych z wychowawczyniami przygotowali program poetycko-muzyczny. Dzieci wraz z rodzicami czytali piękne patriotyczne wiersze oraz śpiewali piosenki o tej tematyce. Następnie głos zabrała  p Filomena, która  bardzo ciekawie i wzruszająco wspominała czasy II wojny światowej  oraz ratowanie dzieci  z zamojszyzny na terenie naszej gminy.

Zgromadzeni  gromkimi brawami nagrodzili występ  gości, a czwartoklasiści wręczyli podziękowania i kwiaty. Na zakończenie spotkania wszyscy zostali zaproszeni na wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku.

Wychowawczynie klas czwartych.