Góry Świętokrzyskie to niezwykłe miejsce w Polsce, które swym urokiem zachęca do odwiedzenia swoich najpiękniejszych zakątków. Do tego regionu wybrali się w dniach 8-9 maja uczniowie klas IV SP w Mrozach wraz z opiekunami. Pobyt w górach został zaplanowany na dwa dni.
Pierwszego dnia zwiedziliśmy Kielce – miasto pełne uroku, historycznych budowli i pięknych parków. Następnie wstąpiliśmy do Muzeum Zabawek i Zabawy. Tu spędziliśmy miło i wesoło czas, poznając zabawki swoich dziadków i pradziadków. Kolejnym punktem programu była najpiękniejsza jaskinia krasowa regionu – prawdziwy „raj” dla wyobraźni. Tysiące stalaktytów, niesamowite kształty stalagmitów i ku naszemu dużemu szczęściu mały nietoperz wywarły niezapomniane wrażenia. Z Jaskini Raj udaliśmy się do najsłynniejszego i najstarszego dębu w Polsce, który rośnie w Zagnańsku, czyli do „Bartka”. Dopełnieniem tego dnia był nocleg w Willi Czarownica. Niestety, żadna Baba Jaga na miotle nie pojawiła się.
 Następnego dnia wypoczęci i pełni zapału wyruszyliśmy na podbój góry Święty Krzyż. Wspinaczka była tym bardziej udana, że dopisała nam pogoda. Na szczycie góry obejrzeliśmy w krypcie kaplicy zmumifikowane zwłoki Oleśnickich oraz księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Zwiedziliśmy tysiącletni klasztor, a schodząc, podziwialiśmy gołoborza. Następnie u podnóża góry w Hucie Szklanej znaleźliśmy się w Osadzie Średniowiecznej, gdzie poznaliśmy pracę: kowala, szewca, tkaczki, garncarki, zielarki i bartnika. Ostatnim punktem wyprawy była Kadzielnia w Kielcach – nieożywiony rezerwat przyrody, dawny kamieniołom, który urzekł nas licznymi skamieniałościami.
Wycieczka dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń. Na długo pozostaną w naszej pamięci piękne krajobrazy, ciekawe miejsca i ludzie.

 

I.Jagodzińska, R. Malka, I. Wilk-Dobrzyńska